WP Telegram - Stable - en to it_IT translation catalogue (181 entries)

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: With this plugin, you can send posts to Telegram and receive notifications and do lot more :)
it_IT: Con questo plugin puoi spedire i tuoi articoli a Telegram, ricevere notifiche e molto altro :)

en: View Post
it_IT: Vedi articolo

en: Inline button text
it_IT: Testo del pulsante in linea

en: Inline button URL
it_IT: URL pulsante in linea

en: Add Inline URL Button
it_IT: Aggiungere un pulsante URL in linea

en: Other settings
it_IT: Altre impostazioni

en: Post type
it_IT: Tipo di articolo

en: Proxy Method
it_IT: Metodo Proxy

en: Send when
it_IT: Spedisci quando

en: If Email goes to
it_IT: Se l'email va a

note: %s: field label translators: %s: field label
en: At least one %s is required.
it_IT: Almeno un(a) %s è richiesto(a).

en: channel
it_IT: canali

en: Basics
it_IT: Base

en: Post to Telegram
it_IT: Invia a Telegram

en: Private Notifications
it_IT: Avviso privato

en: Advanced settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Use %s above to set automatically.
it_IT: Usa %s sopra per impostare automaticamente.

note: 1 command name, 2 bot name translators: 1 command name, 2 bot name
en: Create a Bot by sending %1$s command to %2$s.
it_IT: Crea un bot, inviando %1$s un comando a %2$s.

note: %s bot name translators: %s bot name
en: After completing the steps %s will provide you the Bot Token.
it_IT: Dopo aver completato i passaggi, %s ti fornirà il token del Bot.

en: Copy the token and paste into the Bot Token field below.
it_IT: Copia il token ed incolla dentro il Bot.

note: %s application name translators: %s application name
en: For ease, use %s
it_IT: Per esempio, usa %s

en: Test your bot token below.
it_IT: Verifica il tuo bot token qui sotto.

en: Activate the modules you want to use.
it_IT: Attiva i moduli che vuoi utilizzare.

en: Configure the activated modules.
it_IT: Configura i moduli attivati.

note: %s button name translators: %s button name
en: Hit %s below.
it_IT: Clicca %s sotto.

en: Save Changes
it_IT: Salva Cambiamenti

en: The module will watch the Email Notifications sent from this site and deliver them to you on Telegram.
it_IT: Il modulo monitorerà le notifiche e-mail inviate da questo sito e te le invierà su Telegram.

en: Notification Settings
it_IT: Impostazioni Notifiche

note: %s code translators: %s code
en: If you want to receive notification for every email, then write %s.
it_IT: Se volete ricevere una notifica per ogni email, allora scrivete %s.

en: Telegram User or Group Chat ID.
it_IT: ID dell'utente di Telegram o della chat di gruppo.

en: Destination
it_IT: Destinazione

en: Inline Keyboard
it_IT: Tastiera in linea

en: Add an inline clickable button for the post URL just below the message.
it_IT: Aggiungi un pulsante cliccabile per l'URL dell'articolo appena sotto il messaggio.

note: template tag/macro translators: template tag/macro
en: You can specify any custom field like %s.
it_IT: Puoi specificare qualsiasi campo personalizzato come %s.

en: Source of the button URL.
it_IT: Sorgente del pulsante URL.

en: Message Settings
it_IT: Impostazioni Messaggi

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: With this module, you can configure how the posts are sent to Telegram.
it_IT: Con questo modulo, puoi configurare come gli articoli vengono inviati a Telegram.

en: A new post is published
it_IT: Un nuovo articolo è stato pubblicato

en: An existing post is updated
it_IT: Un articolo esistente è stato aggiornato

en: Rules
it_IT: Regole

en: When the post should be sent to Telegram.
it_IT: Quando l'articolo deve essere spedito a Telegram.

en: Which post types should be sent.
it_IT: Quali tipi di articoli devono essere inviati.

en: You must add a bot token.
it_IT: Devi aggiungere un bot token.

en: Upgrade to Pro
it_IT: Aggiorna alla versione Pro

en: Want to add more bots?
it_IT: Vuoi aggiungere altri bot?

en: Need more features?
it_IT: Hai bisogno di più funzionalità?

en: Want to use different channels for different categories?
it_IT: Desideri utilizzare canali diversi per categorie diverse?

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: %s supports multiple instances of Post to Telgram with different rules.
it_IT: %s supporta più istanze di invio a Telgram con regole differenti.

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: %s supports ALL WooCommerce and ACF text fields.
it_IT: %s supporta TUTTI i campi di testo di WooCommerce e ACF.

en: Want to add more buttons?
it_IT: Vuoi aggiungere più bottoni?

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: %s supports delay per channel.
it_IT: %s supporta l'invio ritardato per canale.

en: Want to add more emails?
it_IT: Vuoi aggiungere più email?

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: %s supports Cloudflare proxy for featured image upload!
it_IT: %s supporta il proxy Cloudflare per il caricamento delle immagini in primo piano!

en: Upgrade NOW
it_IT: Aggiorna ADESSO

en: Send to
it_IT: Invia a

en: Add or Upload Files
it_IT: Aggiungi o carica files

en: Files to be sent after the message.
it_IT: Files da inviare dopo il messaggio.

en: Featured Image
it_IT: Immagine in primo piano

en: Send Featured Image (if exists).
it_IT: Invia immagine in primo piano (se esiste).

en: Message Template
it_IT: Modello Messaggio

en: Override settings
it_IT: Sovrascrivi le impostazioni

en: Disable Notifications
it_IT: Disabilita Notifiche

en: Delay in Posting
it_IT: Ritarda l'invio di

en: Send to Telegram
it_IT: Invia a Telegram

en: View log
it_IT: Vedi il log

en: Settings in this section should not be changed unless recommended by WP Telegram Support.
it_IT: Le impostazioni in questa sezione non dovrebbero essere cambiate a meno che non siano raccomandate dal supporto WP Telegram.

en: Turn off to upload the files/images instead of passing the url.
it_IT: Disattiva per caricare files/immagini invece che inviare l'URL.

en: The delay starts after the post gets published.
it_IT: Il ritardo  inizia dopo che l'articolo è stato pubblicato.

en: Minute(s)
it_IT: Minuto(i)

en: WordPress cron should not be disabled!
it_IT: Il cron di Wordpres non deve essere disabilitato!

en: Send the messages silently.
it_IT: Invia i messaggi silenziosamente.

en: Users will receive a notification with no sound.
it_IT: Gli utenti riceveranno una notifica silenziosa.

en: Post Content
it_IT: Contenuto dell'articolo

en: Before "Read More"
it_IT: Prima "leggi di più"

en: Post Excerpt
it_IT: Articolo Excerpt

en: Number of words for the excerpt.
it_IT: Numero di parole per l'estratto dell'articolo.

en: Preserve newlines in Post Excerpt.
it_IT: Mantieni gli a capo nella estratto dell'articolo.

en: Before the Text
it_IT: Prima del testo

en: After the Text
it_IT: Dopo il testo

en: Structure of the message to be sent.
it_IT: Struttura del messaggio da inviare.

en: Send categories as hashtags.
it_IT: Invia la categoria come un hashtags.

en: Disables previews for links in the messages.
it_IT: Disabilità l'anteprima per i link nei messaggi.

en: To receive notifications privately:
it_IT: Ricevi notifiche private:

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Get your Chat ID from %s and enter it below.
it_IT: Ottieni il tuo Chat ID da %s e inseriscilo qui sotto.

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Send your own bot %s a message to start the conversation.
it_IT: Invia un messaggio al tuo bot %s per avviare la conversazione.

en: To receive notifications into a group:
it_IT: Ricevi notifiche in un gruppo:

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Add %s to the group to get its Chat ID.
it_IT: Aggiungi %s al gruppo per ottenere il Chat ID.

note: 1 field name translators: 1 field name
en: Enter the Chat ID in %s field below.
it_IT: Inserisci il Chat ID  nel %s campo qui sotto.

en: Send it to
it_IT: Invia a

note: 1 bot username translators: 1 bot username
en: Add your own bot %s to the group.
it_IT: Aggiungi il tuo bot %s al gruppo.

en: Create a Telegram channel or group.
it_IT: Crea un Canale/gruppo.

note: %s bot username translators: %s bot username
en: Add your bot %s as Administrator to your Channel/Group.
it_IT: Aggiungi il tuo bot  %s come Amministratore del tuo Canale/Gruppo.

en: Enter the Channel Username in the field below.
it_IT: Inserisci il nome utente del canale nel campo qui sotto.

note: %s symbol - @ translators: %s symbol - @
en: Username must start with %s
it_IT: L'username dovrebbe iniziare con %s

en: You can also use the Chat ID of a group or private chat.
it_IT: Puoi anche utilizzare il Chat ID di un gruppo o una chat privata.

note: %s bot username translators: %s bot username
en: Get it from %s.
it_IT: Ottienilo da %s.

en: Show an ON/OFF switch on the post edit screen.
it_IT: Mostra un ON/OFF switch nella schermata di modifica articoli.

en: Enable this option if you use a plugin to generate posts.
it_IT: Abilita questa opzione se utilizzi un plugin per generare gli articoli.

en: None
it_IT: Nessuno

en: HTML style
it_IT: Stile HTML

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Send both text and image in single message.
it_IT: Invia testo e immagine in un unico messaggio.

note: 1 - field name, 2 - value translators: 1 - field name, 2 - value
en: When %1$s is set to %2$s:
it_IT: Quando %1$s è impostato a %2$s:

note: 1 - field name, 2 - value translators: 1 - field name, 2 - value
en: %1$s should not be %2$s.
it_IT: %1$s non può essere %2$s.

note: 1 - field name translators: 1 - field name
en: %s should not be enabled.
it_IT: %s non deve essere abilitato.

en: You can also use conditional logic in the template.
it_IT: Puoi anche utilizzare una logica condizionale nei modelli.

en: Allow users receive their email notifications on Telegram.
it_IT: Permetti all'utente di ricevere una notifica email su Telegram.

note: 1 Plugin name translators: 1 Plugin name
en: Use %s to let them connect their Telegram account.
it_IT: Usa %s per far collegare il loro account Telegram.

note: 1 profile page translators: 1 profile page
en: They can also enter their Telegram Chat ID manually on %s page.
it_IT: Possono anche inserire il loro Chat ID di Telegram manualmente nella pagina %s.

en: profile
it_IT: profilo

en: The requests to Telegram will be sent via this URL.
it_IT: Le richieste a Telegram saranno spedite tramite questa URL.

note: IP address translators: IP address
en: Host IP or domain name like %s.
it_IT: Host IP o nome di dominio come %s.

note: proxy port translators: proxy port
en: Target Port like %s.
it_IT: Porta di destinazione come %s.

en: Leave empty if not required.
it_IT: Lasciare vuoto se non richiesto.

en: The module will help you bypass the ban on Telegram by making use of proxy.
it_IT: Il modulo ti aiuterà a superare i divieti su Telegram utilizzando il proxy.

en: Use the proxy at your own risk!
it_IT: Utilizza proxy a tuo rischio!

en: DISCLAIMER!
it_IT: Dichiarazione di esclusione di responsabilità!

en: Proxy settings
it_IT: Impostazioni Proxy

en: You can also define custom rules to send the posts.
it_IT: Puoi anche definire regole personalizzate per inviare i tuoi articoli.

en: Remove
it_IT: Elimina

en: is in
it_IT: è

en: is not in
it_IT: non è

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: No options available
it_IT: Non ci sono opzioni

en: Bot Username
it_IT: Nome del Bot

en: Categories as hashtags
it_IT: Categorie e Hashtags

en: Channel(s)
it_IT: Canali

en: Remove settings on uninstall
it_IT: Rimuovere le impostazioni quando viene disinstallato

en: Debug Info
it_IT: Informazioni di debug

en: Enable logs for
it_IT: Abilita il file di log per

en: Excerpt Length
it_IT: Lunghezza dell'estratto dall'articolo

en: Excerpt Newlines
it_IT: A capo nell'estratto dell'articolo

en: Excerpt Source
it_IT: Sorgente dell'estratto dell'articolo

en: Image Position
it_IT: Posizione dell'immagine

en: Formatting
it_IT: Formattazione

en: Plugin generated posts
it_IT: Articolo generato da un plugin

en: Post edit switch
it_IT: Modifica dell'articolo

en: Proxy Port
it_IT: Porta Proxy

en: Proxy Type
it_IT: Tipo di Proxy

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Send files by URL
it_IT: Invia i file da URL

en: Single message
it_IT: Messaggio singolo

en: Notifications to Users
it_IT: Notifiche agli utenti

en: Active
it_IT: Attiva

en: Please read the instructions above.
it_IT: Per favore leggi le istruzione.

en: INSTRUCTIONS!
it_IT: ISTRUZIONI!

en: Click here for instructions.
it_IT: Clic qui per le istruzioni.

note: %s: plugin name translators: %s: plugin name
en: Do you like %s?
it_IT: Ti piace %s?

en: Need help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: Members Count:
it_IT: Numero di membri:

en: Test Result:
it_IT: Risultato del test:

note: %s: social handle translators: %s: social handle
en: Follow %s
it_IT: Segui %s

note: %s: channel name translators: %s: channel name
en: Join %s
it_IT: Unisci %s

en: Please wait…
it_IT: Per favore attendi…

en: Send Test
it_IT: Invia Test

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: Could not connect
it_IT: Errore di connessione

en: Error:
it_IT: Errore:

en: A message will be sent to the Channel/Group/Chat. You can modify the text below
it_IT: Un messaggio sarà inviato al Canale/Gruppo/Chat. Puoi modificare il testo qui sotto

en: This is a test message
it_IT: Questo è un messaggio di prova

en: Success
it_IT: Successo

en: Lets fix these errors first.
it_IT: Correggi questi errori prima.

en: Changes saved successfully.
it_IT: Modifiche salvate.

en: Invalid %s
it_IT: Invalido %s

en: %s required.
it_IT: %s richiesto.

en: Changes could not be saved.
it_IT: Le modifiche non saranno salvate.

en: Post Data
it_IT: Data dell'articolo

en: Taxonomy Terms
it_IT: Termini della tassonomia

en: Custom Fields
it_IT: Campo personalizzato

note: translators: 1  taxonomy, 2  {terms:taxonomy}
en: Replace %1$s in %2$s by the name of the taxonomy to insert its terms attached to the post.
it_IT: Sostituisci %1$s in %2$s con il nome della tassonomia per inserire i suoi termini allegati al post.

note: translators: 1  code, 2  code
en: For example %1$s and %2$s in WooCommerce
it_IT: Per esempio %1$s e %2$s in WooCommerce

note: translators: 1  custom_field, 2  {cf:custom_field}
en: Replace %1$s in %2$s by the name of the Custom Field.
it_IT: Sostituisci %1$s in %2$s con il nome del campo personalizzato.

en: Post
it_IT: Articolo

en: Post Category
it_IT: Categoria dell'articolo

en: Post Tag
it_IT: Tag dell'articolo

en: Post Format
it_IT: Formato dell'articolo

en: Post Author
it_IT: Autore dell'articolo

en: Custom Taxonomy
it_IT: Tassonomia personalizzata
